70…

Na początek oświadczenie – tego tekstu nie pisze GAI vel ChatGPT!

Życzenia, także te urodzinowe, świetnie tworzy ChatGPT i jemu podobne narzędzia. Komu więc dziękować? Owszem, autorowi promptu za prompt a za resztę? Dlatego też mam do składanych mi życzeń stosunek jednoznaczny i z dystansem. Do prezentów też – można przecież wszystko zamówić na Allegro z dostawą do domu. Najważniejsze są dla mnie postawy, fakty i czyny czyli mniej lub bardziej namacalne realia. A realia są następujące…

Nieco przed moim jubileuszem odeszły w niebyt moje ostatnie złudzenia, bo marzeń związanych z miejscem pracy nie mam już od dawna. Znika ze wszystkich programów prowadzony przeze mnie od lat wykład z podstaw informatyki. Opowieści, że będzie on asynchroniczny można sobie włożyć… do szuflady. I jest to o paradoksie wielki jubileuszowy prezent dla mnie od aktualnych WWW (Wielkich Władców Wydziału). WWW odcięli mi bowiem po ponad 50 latach związku resztki pępowiny, która łączyła mnie z wydziałem. Poszło szybko i w zasadzie bezboleśnie. Zamiast wykładu z podstaw informatyki i jednej godziny wykładu z geodezji inżynierskiej mamy trzydzieści godzin wykładu ze wstępu do budownictwa. Dwa przedmioty zrobiły a w zasadzie zrobiono z nich zrzutkę na nowy, który ma rzekomo przełamać dropout. Co będzie w tym nowym przedmiocie – same fascynujące zagadnienia.

Pojęcie budownictwa.
Pojęcie architektury i inżynierii lądowej.
Podział budownictwa.
Podstawowe rodzaje budownictwa.
Zarys historii budownictwa.
Współczesność i przyszłość budownictwa w Polsce i na świecie.
Podstawowe określenia i definicje związane z budownictwem.
Stan formalno-prawny obowiązujący w Polsce i Unii Europejskiej.
Prawo budowlane, warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki.
Wymagania podstawowe stawiane budynkom oraz wymagania stawiane materiałom i wyrobom budowlanym w świetle obowiązujących przepisów i sztuki budowlanej.
Rola osłonowa i konstrukcyjna budynku.
Oddziaływania i obciążenia działające na budynek.
Zestawienie obciążeń.

Jestem głęboko przekonany, wręcz bezczelnie pewny, że trzydzieści godzin fascynujących wykładów na te tak interesujące tematy będą jak przewrót kopernikański. Kopernik wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię. My wstrzymamy dropout i zrealizujemy nasze MAGA – mejk londufka grejt egejn. Tylko jest tu jeden problem – fakty. Można je oczywiście ukrywać a nawet zmieniać, że o dowolnej interpretacji nie wspomnę. A fakty są następujące. Pod koniec września na listach USOS było 275 osób i tyle było zarejestrowanych w kursie na portalu LeOn. Potem od połowy października do dziś dnia jest na USOS 236 osób – 39 nie podpisało umowy, zrezygnowało przed startem. Im nowy i kluczowy wykład ze wstępu do budownictwa nawet nie był w stanie pomóc. Wśród tych 236 osób 17 nigdy nie zalogowało się do kursu, czyli można przypuszczać, że nie rozpoczęło studiów. Zostaje więc 219 osób. Pierwszy sprawdzian pod koniec października pisało 209 osób, drugi pod koniec listopada 201. Jak widać 10 osób nie podeszło nawet do pierwszego sprawdzianu a w trakcie zajęć z Excela poddało się bez walki, czyli nie podeszło do sprawdzianu jedynie 9 osób. Ostatecznie przedmiot zaliczyło jedynie 106 osób. Stąd prosty chyba wniosek – studentom nie brakuje chęci i motywacji do studiowania, brakuje im jedynie wiedzy i umiejętności w zakresie materiału z liceum. Kropka. Zaklinanie rzeczywistości wstępem do budownictwa nic nie zmieni. Zmienia sytuację likwidacja wykładu. Odpada jeden problem. Jestem przekonany, że zmienią się wymagania w przedmiocie i kolorowanie drwala zaliczy większość!

Wracając do nowego przedmiotu – mam tu prywatną listę faworytów. Zaczynam od zarysu historii budownictwa. Studenci nienawidzą jak się im mówi o przeszłości, historii. No to będzie jazda i zabawa… Drugie miejsce zajmuje u mnie stan formalno prawny. To jest znakomity temat na pierwszy semestr, na wykłady w listopadowe i grudniowe ponure dni. Na pudle zmieściły się jeszcze wymagania podstawowe stawiane budynkom, materiałom i wyrobom budowlanym. W ramach rozwijania zainteresowania budownictwem można i należy mówić szczegółowo ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY I BUDOWNICTWA z dnia 17 listopada 2016 r. w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym. Nie będę ukrywał, ale uważam, że zamiast mojego bezsensownego gadania o bitach i bajtach, których nikt nie widział należy już na pierwszym semestrze pokazać studentom piękno ROZPORZĄDZENIA MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono 75 stron i wystarczy na kilka fascynujących oczywiście wykładów.

Na koniec jako „dostojny jubilat” jeszcze raz dziękuję za ostateczne pozbawienie mnie resztek złudzeń. Melduję, że zadanie wykonaliście perfekcyjnie – pępowina jest odcięta!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *