O ptaszkach i drwalach…

Gajowy miał pewnego razu taką fantazję, że postanowił wyciąć kawałek puszczy w parku narodowym. W tym celu zatrudnił czterech drwali: Abackiego, Babackiego, Cabackiego i Dabackiego. W umowie było wymienionych wiele szczegółów, w tym ubiór drwali. W poniedziałki, środy i piątki mieli nosić czerwone koszule i zielone szelki, a we wtorki i czwartki zielone koszule i czerwone szelki. Codziennie mieli używać żółtej apaszki i mieć niebieskie skarpetki. Koloru majtek i spodni umowa nie precyzowała. Gajowy po miesiącu poprosił drwali o przesłanie raportu z prac. Dostał tylko jeden wysłany przez Babackiego. No i zrobił się poważny problem – czy można ustalić, kto nie przysłał raportu a jeśli na to jak to zrobić?

Gajowy był sprytny i szybko opracował procedurę stawiania ptaszka drwalowi. Po co te ptaszki? Gajowy słusznie i uczenie zauważył, że jeśli od zbioru wszystkich drwali odjąć zbiór drwali, którzy przysłali raport to otrzymamy w wyniku… Bingo – zbiór drwali, którzy nie przysłali raportu. Gajowy na liście drwali stawiał mitycznego ptaszka tym drwalom, którzy przysłali raport. W efekcie drwale bez ptaszka stanowili jednoznacznie zbiór tych, co nie dopełnili obowiązku. To rozwiązanie jest klasyczne, analogowe, papierowe…

Osoby z doktoratem w dyscyplinie informatyka albo z habilitacją w obszarze nauk technicznych mogą się pokusić o bardziej wyrafinowane rozwiązanie z wykorzystaniem arkusza kalkulacyjnego. Tym razem stawiamy ptaszka drwalowi w postaci wpisu w odpowiedniej komórce arkusza. Dzięki takim zaawansowanym informatycznie opcjom jak sortowanie i filtrowanie łatwo jest „odcedzić” winowajców bez ptaszka.

Zinformatyzowane ptaszki drwali….

Ten sposób postępowania można zastosować do ORCID i No. Na koniec pragnę wszystkich uspokoić – mój ORCID jest w pełni kompatybilny z…

Zarządzeniem nr 56/2021 Rektora PW z dnia 28/06/2021

w sprawie obowiązku uzyskania przez pracowników badawczych lub badawczo-dydaktycznych i doktorantów Politechniki Warszawskiej oraz inne osoby prowadzące działalność naukową w Politechnice Warszawskiej identyfikatora ORCID oraz uwierzytelnienia profilu naukowca na platformie ORCID

Na koniec pytanie dla dociekliwych – po co drwalom raz zielone raz czerwone szelki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *