N I E S A M O W I T E

Od początku istnienia uczelnianego repo, którego powstanie oznaczało zaoranie wydziałowej ankiety, byłem życzliwym krytykiem tego przedsięwzięcia. Moja podstawowa wątpliwość dotyczyła bizantyjskiej struktury wprowadzania danych bibliometrycznych. Wielokrotnie pisałem, że jestem dla władz za głupi, żeby wpisać dane o publikacji, ale na moje nieszczęście wystarczająco wyszkolony, aby wpisywać setki ocen. Przecież wpisanie danych o publikacji nie oznacza ich opublikowania! Odpowiednie służby biblioteczne mogą badać i analizować mój wpis do oporu zanim go zatwierdzą. Dziś to ja muszę wysłać maila z informacją, a potem kontrolować, czy biblioteka nigdzie się nie pomyliła.

Druga wątpliwość dotyczyła możliwości publikowania zawartości repo na stronach wydziałowych i zakładowych. Dostęp do zawartości repo jest dostępny dla absolutnie każdego na świecie. Ale jeszcze do niedawna trzeba było… wyszukiwać pracownika. Czyli dane o mojej osobie były wynikami wyszukiwania, które to wyniki miały charakter z natury rzeczy ulotny. Osadzić wyniki wyszukiwania na stronie potrafili jedynie elektronicy – wszak to oni zrobili te ankietę. Idę o zakład, że za pieniądze zrobiliby dobrze innym. No bo to przecież usługa i to usługa zewnętrzna.

Nie oglądam sobie w repo Hirsha bo mam inne upodobania. Musiałem tam zajrzeć, bo wisi nade mną ta urocza tabelka z formularzem profilu pracownika. Zmienił się layout repo i co więcej pojawiły się na starcie focie wybranych(?) pracowników. Okazuj się jednak, że w wersji anglojęzycznej działa filtrowanie. Odnalazłem moją fotkę i… Można już linkować bez problemu własne dane albo jeśli ktoś ma takie upodobanie cudze dane z repo. Co niniejszym z radością czynię poniżej.

R. Robert Gajewski (repozytorium.)
R. Robert Gajewski (USOSweb.)

Gdzie umieścić te dwa linki? Otóż na stronie wydziałowej przynajmniej ja mam “służbową wizytówkę“. Wystarczy te dwa linki umieścić w ramach tej wizytówki i gra gitara! Sprawdziłem – każdy ma wizytówkę. Czyli pozostaje jedynie podjęcie… politycznej decyzji. Politycznej, bo to znowu ja mam jakiś pomysł… A chyba nie mam “licencji na pomysły”… A nie mogę tego zrobić sam bo u nas jak w repo nie mam prawa do modyfikowania swoich danych…