Od dłuższego czasu usiłuję wytłumaczyć wielu osobom, że zawody analityka finansowego i księgowej są zupełnie różne. Trochę jak w przypadku kompozytora i muzyka. Muzyk gra z nut co mu każą, lepiej lub gorzej, ale lepiej oczywiście słuchać wirtuozów niż rzemieślników. Kompozytor tworzy… Oczywiście może stworzyć coś, czego nie da się słuchać. Mam nadzieję, że teraz wszystko jest już bardziej jasne. Dla dociekliwych powyżej są linki. Dla leniwych poniżej cytaty.
Analityk finansowy to specjalista zajmujący się sporządzaniem analiz na podstawie zgromadzonych danych finansowych. Żadne działania w firmie związane z obrotem pieniędzmi nie mogą ujść uwadze pracownika zatrudnionego na tym stanowisku, ponieważ jego zadaniem jest nie tylko analiza tego, co już miało miejsce, ale przede wszystkim prognozowanie i planowanie przyszłych poczynań.
Rola analityka w przedsiębiorstwie jest zatem niesłychanie ważna – od niego zależy na co zostaną wydane pieniądze, on sporządza budżet przedsiębiorstwa, bada opłacalność poszczególnych produktów czy usług oferowanych przez firmę, zajmuje się tworzeniem strategii finansowych zarówno tych krótko- jak i długoterminowych.
Analityk finansowy monitoruje także wszelkie transakcje dokonywane w firmie, często zresztą bierze w nich udział przygotowując dokumenty potrzebne do ich zawierania. W swojej pracy powinien dążyć do usprawnienia działania przedsiębiorstwa, szczególnie działu finansowego.
Osoby, które pragną pracować w tym zawodzie powinny szukać zatrudnienia w bankach, dużych firmach produkcyjnych i korporacjach, przedsiębiorstwach zajmujących się obrotem nieruchomościami, firmach konsultingowych i w najróżniejszych urzędach i jednostkach administracyjnych.
Księgowa to osoba zatrudniona do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Odpowiada za zbieranie i przechowywanie faktur i innych dokumentów, wpisywanie ich do systemu księgowego, a następnie analizowanie danych i wyciąganie z nich informacji istotnych w procesie działalności firmy. Obowiązkiem księgowej jest także pilnowanie, aby spełnione zostały wszystkie obowiązki wobec urzędu skarbowego i innych instytucji.
Księgowość to bardzo ważny dział każdej firmy, dlatego zatrudnione w nim osoby powinny cechować się dokładnością, sumiennością i zdolnością do skupienia uwagi. Księgowa (lub księgowy) potrzebna jest w każdej firmie, nawet najmniejszej. Jednak niedużym przedsiębiorstwom często nie opłaca się zatrudniać księgowej na stałe. Stąd częsty zwyczaj współpracy z księgowymi po godzinach, przez dzień lub dwa w miesiącu.